Українська мова
Урок розвитку зв'язного мовлення
Опис істоти за сюжетним малюнком, планом.
Тема опису
“Білочка”
Мета : вчити складати
письмовий опис тварин ; поглиблювати їхні
знання про текст ;
розвивати і збагачувати словниковий запас
учнів ; виховувати бережливе ставленя
до тварин , рідної землі , мови.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
Доброго дня всім!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- відгадаєте загадку.
Червонясту
шубку має,
По гілках вона
стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має
хвіст,
Як намисто, оченята..
Хто це?
Спробуй відгадати.
- Сьогодні
на уроці ми з вами будемо вчитися правильно будувати речення, виражати свої
думки, вчитися описувати білочку, складати
твір - опис. А також розширимо і поповнимо свої знання про цю
тваринку.
ІV.Повторення вивченого матеріалу.
1. Що таке текст? (Це речення зв'язані між собою за змістом.)
2. Які типи текстів ти знаєш? (Текст-розповідь, текст-опис,
текст-міркування).
3. Яку будову має текст? (Зачин, основна частина, кінцівка.)
4. Які ознаки тексту-опису? (Щось описує. Відповідає на питання який?
Яка? яке? які?)
5. Що можна описувати в тексті-описі? (Природу, предмети, рослини, тварини і т.д.)
6. Що можна підібрати до тексту?
(Заголовок)
2) Повторення таблиць "Типи
текстів", "Будова тексту."
Типи текстів
Текст - опис
|
Текст
-розповідь
|
Текст -
міркування
|
Описується зовнішній вигляд або характер людини, тварин, рослин,тощо
|
Розповідається
про людей, тварин, явища, події.
|
Щось
доводиться, стверджується
|
Який? Яка?
Яке? Які?
|
Що
відбувається?
Що
відбувалося?
Що буде
відбуватися?
|
Чому?
|
Будова
тексту опису
Зачин
|
Частина, у
якій передається загальне враження про предмет.
Кого ( що)
описуємо.
|
Основна
частина
|
Частина в якій розкривається ознаки предмета
|
Кінцівка
|
Своє ставлення
до предмета
|
- Отже давайте
пригадаємо ще раз наше завдання на урок.
– А що ви вже знаєте про білку?
(Відповіді дітей)
V. Надання
необхідної інформації.
1. Цікаво
знати.
Чи
знаєте ви?
Білка
Білочка – це
маленька тваринка, яка живе в лісах, в парках.
В світі існує понад 365 видів білок.
Вона має
великі, сильні задні лапи і короткі
передні. Завдяки сильним заднім лапам білка може пролітати відстань до 10
метрів. Білка не розіб’ється навіть якщо вона впаде з висоти 30 метрів. Тому що
її великий і пухнастий хвіст для неї
служить парашутом і рульом. При стрибку і падінні білка за допомогою хвоста
може змінити напрямок руху. Він служить й кермом, і парашутом, підтримує її у
повітрі. Білочку називають ще – «повітряний акробат» Взимку білка накривається хвостом, як ковдрою.
Колір хутра
взимку світлішає, а шерсть стає густішою, шкіра – цупкішою, щоб захиститись від
холоду. Білка
не залягає у сплячку: лише у люті морози та під час хуртовини вона може кілька
днів перебувати у своєму гнізді і ледь дрімати.
У білки 4 передніх зуби постійно ростуть тому білки
постійно щось гризуть. Спілкуються білки між собою за допомогою руху хвостом.
Білки дуже добре плавають у воді їхня головна задача не намочити хвіст. Тому що
якщо намокне хвіст білка може втопитися. Білка
дуже старанно запасає на зиму корм – жолуді, горіхи, гриби, які ховає у дуплах,
під опалим листям, або розвішує на сучках дерев.
Цікаво знати, що білка ще й розбійниця. Іноді їй набридає
годуватися насінням, грибами. От і
починає шукати пташині яйця. А потім, як виводяться маленькі пташенятка, вона
їх поїдає.
Отже,
білка — хижа тваринка.
Білка за
один день може забезпечити себе їжею аж на 3 місяці на перед. Більше як 100
шишок може зібрати вона за один день. Коли
завіють сніги, загудуть завірюхи, білка сховається в дуплі, вкриється пухнастим
хвостом і чекатиме відлиги. Житло влаштовує в дуплах, а якщо їх немає, то між
гілками дерев. У середині гніздо вистилає мохом, сухою травою, листям і шерстю.
У такому гнізді тепло, навіть у люті морози.
В середньому білки живуть 6-8 років у лісі,
але в міських умовах до 20 років.
2. Перегляд відео про білочку.
1. Робота з словником.
Давайте
подивимося у словнички що ж там пишеться про білочку.
БІЛКА - [б
і л к а] - Лісовий руденький невеличкий
звірок із пухнастим хвостом та китичками на вухах, що живе на деревах; вивірка.
Ласкаво - білочка.
2.
Читання вірша .
В словничку є ще віршик про білочку давайте його зачитаємо.
А хто ж з вас ще знає віршик про білочку?
Ой, яка ж вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька,
Не звірятко — просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору-вниз,
на гілку, з гілки.
Хто це буде, діти?...
Хвіст трубою, спритні ніжки —
плиг із гілки на сучок! —
носить все вона горішки
в золотий свій "сундучок".
В неї й очі, мов горішки,
кожушинка хутряна,
гострі вушка, наче ріжки,
— у дуплі живе вона.
3.Словникова робота.
в лісах, в
парках маленьке, продовгасте червоняста, руда, м 'яка, пухнаста, взимку
сіренька. великий , пухнастий, довгий, пишний.
Маленька і витягнута мов блискучі намистинки, немов
великі ягоди чорної смородини,
горіхові, гострі, наче ріжки, на вушках чорні китички.чорні, коротенькі,
спритні, міцні.
Живе білочка
|
в лісах, в парках
|
тіло
білочки
|
маленьке,
продовгасте
|
шубка
|
червоняста,
руда, м 'яка, пухнаста, взимку сіренька.
|
хвіст
|
великий
, пухнастий, довгий, пишний.
|
мордочка
|
Маленька і витягнута
|
очі
|
мов блискучі
намистинки, немов великі ягоди чорної смородини, горіхові, чорні,
|
вушка
|
гострі, наче
ріжки, на вушках чорні китички.
|
лапки
|
коротенькі,
спритні, міцні.
|
6.Складання усної розповіді з елементами опису на
поданим планом.
– Діти,
а тепер спробуємо скласти вже з цих речень текст за поданим планом
План
Де живе білочка?
|
Яке тіло у білочки?
|
Яка у тваринки шубка?
|
Який хвіст у білочки?
|
Яка у неї мордочка?
|
Які очі?
|
Які вушка?
|
Які у неї лапки?
|
Яке враження вона справляє на
вас?
|
4. Письмова
робота учнів.
– А тепер кожен з вас самостійно спробує скласти твір-опис
за поданим планом, використовуючи слова з довідки. Але спершу відкрийте свої
зошити і напишіть число та домашня робота. Впорались!? І ще, не забувайте про
структуру тексту, тобто про його частини .
5. Перевірка
і аналіз написаного.
– Все, завершуйте роботу.
Давайте приступимо до зачитування
текстів.
Підсумок
уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар