6 травня
Читання
Тема : Надія Гуменюк «Писанка». Марія Хоросницька «Великодня гра».
Мета : познайомитись з новими творами, присвяченими Великодню, формувати
навички свідомого виразного читання, виховувати інтерес до Великодніх традицій.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
- Доброго дня, дорогі діти !
- Перевірте готовність до уроку. Покладіть на стіл підручник української
мови, зошит з читання, ручку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Діти, які твори ми читали на минулому
уроці? Хто їх автор? Якій темі присвячені?
-
Що цікавого ви можете розповісти про
свято Великодня?
-
Розкажіть напам’ять вірш Дмитра
Чередниченка «Писанка».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
-
Сьогодні ми познайомимось ще з дуже
цікавими творами до теми Великодня. Це вірш Надії Гуменюк «Писанка» та вірш
Марії Хоросницької «Великодня гра».
ІV.Робота над матеріалом уроку.
1. Вправи
на розчитування.
2.Знайомство з
поетесою.
НАРОДИЛАСЬ НАДІЯ
ПАВЛІВНА ГУМЕНЮК 2 СІЧНЯ 1950 РОКУ НА ІСТОРИЧНІЙ ВОЛИНІ, В СЕЛІ ОНАЦЬКІВЦІ
ПОЛОНСЬКОГО РАЙОНУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ. ЩЕ НАВЧАЮЧИСЬ У МОЛОДШИХ КЛАСАХ,
ПОЧАЛА ДРУКУВАТИ СВОЇ ВІРШІ У ПРЕСІ. СТАЛА ПЕРЕМОЖЦЕМ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО
ЛІТЕРАТУРНОГО КОНКУРСУ, ОГОЛОШЕНОГО ДИТЯЧОЮ ГАЗЕТОЮ «ЗІРКА», І ОТРИМАЛА
ВИНАГОРОДУ – ПУТІВКУ НА ЗЛІТ ЮНИХ ТАЛАНТІВ ДО МІЖНАРОДНОГО ДИТЯЧОГО ТАБОРУ
«АРТЕК», ДЕ ВПРОДОВЖ ДВОХ МІСЯЦІВ ПРОХОДИЛИ ЗУСТРІЧІ З ВІДОМИМИ ЖУРНАЛІСТАМИ ТА
ПИСЬМЕННИКАМИ. ЦІ ЗУСТРІЧІ ЩЕ БІЛЬШЕ НАДИХНУЛИ НАДІЮ ГУМЕНЮК НА ЛІТЕРАТУРНУ
ТВОРЧІСТЬ, ЗІ СВОЇМИ ВІРШАМИ ДЕБЮТУВАЛА У ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ЗБІРНИКУ «ДОБРИДЕНЬ»,
ЖУРНАЛАХ «ЖОВТЕНЬ» («ДЗВІН»), «УКРАЇНА», «РАДЯНСЬКА ЖІНКА» («ЖІНКА»), «ПРАПОР»
(«БЕРЕЗІЛЬ»), ПІВРІЧНИКУ «ПОЕЗІЯ».
ПІСЛЯ
ЗАКІНЧЕННЯ В 1970 РОЦІ З ВІДЗНАКОЮ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УЧИЛИЩА СТАЛА
СТУДЕНТКОЮ ФАКУЛЬТЕТУ ЖУРНАЛІСТИКИ ЛЬВІВСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ
ІВАНА ФРАНКА. ПРАЦЮВАЛА В РЕДАКЦІЯХ РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО РАДІО, ГАЗЕТ
ХЕРСОНЩИНИ ТА ВОЛИНІ (НА ВОЛИНІ ПРОЖИВАЄ З 1979 РОКУ), ЗОКРЕМА ЗАСТУПНИКОМ
РЕДАКТОРА ЛУЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ГАЗЕТИ «НАРОДНА ТРИБУНА» ТА РЕДАКТОРОМ ВІДДІЛУ
КУЛЬТУРИ ОБЛАСНОЇ ГАЗЕТИ «ВІЧЕ».
НАДІЯ ПАВЛІВНА ГУМЕНЮК – ПЕРЕМОЖЕЦЬ БАГАТЬОХ КОНКУРСІВ З ВИСВІТЛЕННЯ ПИТАНЬ ДУХОВНОСТІ Й ПРОБЛЕМ РІДНОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ. ЗАСЛУЖЕНИЙ ЖУРНАЛІСТ УКРАЇНИ.
НАДІЯ ПАВЛІВНА ГУМЕНЮК – ПЕРЕМОЖЕЦЬ БАГАТЬОХ КОНКУРСІВ З ВИСВІТЛЕННЯ ПИТАНЬ ДУХОВНОСТІ Й ПРОБЛЕМ РІДНОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ. ЗАСЛУЖЕНИЙ ЖУРНАЛІСТ УКРАЇНИ.
3.Робота над
віршем «Писанка».
А) Перше
читання.
На долоньці в Лесі
Дивонько казкове —
Писанка чудова
Різнокольорова.
Писанку цю вперше
Леся розписала,
Мама тільки трішки
Їй допомагала.
Три пучки калини,
Три птахи крилаті —
Мов маленьке сонце
Світиться у хаті.
-
Що було в долоньці Лесі?
-
Чому авторка назвала писанку дивом
казковим?
Б) Повторне напівголосне читання
. Гра «Бджілка».
- Які зображення нанесла дівчинка на яєчко?
- Прочитай слова, якими авторка називає писанку.
В) Вибіркове читання.
- Прочитай рядки, які тобі найбільше сподобались.
Г) Творче завдання.
- Досліди, що спільного у віршах Надії Гуменюк і Дмитра Чередниченка? Чим
вони відрізняються? Які почуття виникли в тебе при читанні цих віршів? Спробуй
доповнити вірш Дмитра Чередниченка малюнками, про які розповідала Надія Гуменюк.
- Пригадайте, які ще знаки, візерунки можна зображати на писанках , і що
вони означають?(З минулого уроку.)
4. Знайомство з Марією Хоросницькою.
Марія Василівна Хоросницька (Сваричевська)
народилася 13 травня 1925 року в с. Хоросно Пустомитівського району на
Львівщині.
Чотири класи початкової школи закінчила у рідному
селі, з п’ятого по шостий навчалася у Львові в школі ім. Маркіяна Шашкевича.
Далі – перша українська гімназія, де Марійка починає віршувати, підписуючи свої
ліричні зізнання псевдонімом «Незабудька». Близький краянин, успішний прозаїк
Іван Керницький «перехрестив» юну поетесу на «Хоросницьку».
Під час німецької окупації закінчила вчительську
семінарію, отримала диплом педагога. У 1944 році поступила у Львівський
педагогічний інститут. Була активною учасницею
молодіжного життя, друкувалася, виступала на поетичних вечорах. На
третьому курсі інституту на долю Марії Василівни випали нелегкі роки арешту і
заслання, про які вона неохоче згадувала. Після звільнення навчання не
продовжувала. Вийшла заміж, виховувала двох дітей. Член Спілки письменників
України. Померла письменниця 11 грудня
2006 року.
У доробку письменниці особливе місце посідають
книжечки для дітей. Перша збірка «Мандрівка по Львову» вийшла в 1970 році.
«Звідки в міста назва Львів», «Високий замок», «Вулиця Руська», «Львівські
леви», « Львівські каштани» - такі назви мають вірші для дошкільнят і молодших
школярів.
5. Робота над віршем «Великодня гра». С.131.
На Великдень граються у крашанки не лише молодь, а
й дорослі, жонаті чоловіки. Найчастіше грають в “навбитки”, в “котка” та в
“кидка”. Рештки писанок та крашанок топтати ногами чи просто викидати є великим
гріхом. Шкаралупу закидають на стріху хати або в річку, струмок.
Головна риса ігор з крашанками полягає у тому, що
переможець забирає яйце програвшого.
Найбільше писанок та крашанок перепадає дітям. І
матусі, і бабусі, і родичі та знайомі вручають їм ці весняні дарунки. Під час
обрядових обходів з великодніми привітаннями - христувань - господарі також
обдаровують дітей писанками.
А) Читання вірша
напівголосно.
- Чи взнали ви гру, описану авторкою?
Гра
навбитки (чи цокання або товкання)
Гра "навбитки" полягає в тому, що один
тримає в руці крашанку, носком догори, а другий б'є носком свого яйця. Потім
б'є другий по кушці, тобто по протилежному кінці. Чия крашанка розіб'ється з
обох кінців, той програв: він віддає свою крашанку тому, хто виграв.
Гра навбитки — своєрідне мистецтво. Треба вміти
взяти яйце так, щоб удар прийшовся якраз по центру, де шкаралущу найважче
розбити, добре стиснути його в руці, але щоб не роздавити, бити з рівною силою
з того й другого боку — хто б'є по нерухомій крашанці, має більше шансів
виграти. Багато важить уміння вибрати для гри яйце з міцною шкаралущею. Раніше,
бувало, йшли на хитрощі: робили з обох кінців яйця — гострого і тупого —
непомітні проколи голкою, видували білок і жовток, а потім заливали всередину
розтоплений віск. Таке яйце звалося вощанкою, його звичайне яйце розбити не
могло. Тому грати вощанкою вважали недозволеним прийомом.
Б )
Повторне виразне читання.
-
Коли ж можна грати в таку гру?
-
Скільки учасників може брати участь в грі?
В)
Вибіркове читання.
- Прочитайте імена
учасників гри. Скільки дітей брало участь в грі?
- Хто вийшов переможцем?
Г) Творча робота.
- Спробуйте розповісти
батькам про цю великодню гру.
V. Підсумок уроку.
- З якими творами ми
сьогодні познайомились?
- Хто їх написав?
- Які почуття викликали у
вас вірші?
-
Вивчіть напам’ять вірш Надії Гуменюк «Писанка».
-
Перешліть, будь ласка, відео.
Математика
Тема : Ділення виду а:7.
Мета : ознайомити учнів із таблицею ділення на 7; удосконалювати вміння
розв'язувати задачі на кратне порівняння; розвивати обчислювальні навички,
логічне мислення, пізнавальний інтерес, творчі здібності: виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка
таблиці множення на 7.
1.
Математичний диктант.
• Різницю чисел 73 і 66 помножити на число 6.
• Від числа 80 відняти частку чисел 42 і 6.
• Суму чисел 37 і 23 розділити на добуток 2 і 3.
Яке число потрібно поділити на 6, щоб отримати 7?
• Яке число у 7 разів менше 49?
• Перший множник 5, другий — невідомий, добуток 35. Чому дорівнює другий
множник?
• У скільки разів 63 більше від 7?
• На яке число потрібно поділити 54, щоб отримати 9?
• Назвіть усі числа, на які ділиться число 18.
• Назвіть декілька чисел, які при множенні дають 24.
4. Хвилинка каліграфії
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
14; 21; 28; ...; ...; 49; ...; 63.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми складемо таблицю ділення на 7.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Знайомство з таблицею ділення на 7 за посиланням.
2.
Робота за підручником , с. 125.
Завдання 1, 2
Числа 7, 3, 20 не
утворюють «родину» чисел при множенні: неправильно, що 20 : 3 = 7, оскільки 7 •
3 = 21, а не 20
Щоб
перевірити правильність виконання ділення, можна помножити частку на дільник. У
результаті маємо отримати ділене.
Завдання 3 Рівняння
Щоб перевірити
правильність виконання ділення, можна частку помножити на дільник, а в
результаті маємо отримати ділене. З кожної рівності на множення можна скласти
рівності на ділення:
7 • 7 = 79 49 : 7 = 7
7 • 8 = 56 56 : 7 = 8 56 : 8 = 7
7 • 9 = 63 63 : 7 = 9 63 : 9 = 7
Завдання 4 Читаємо рівності
14 : 7 = 2 (14 поділити на 7, буде 2)
21 : 7 = 3 (частка чисел 21 і 7 дорівнює трьом)
28 : 7 = 4 (28 зменшити у 7 разів, буде 4)
35 : 7 = 5 (14 поділити на 7 дорівнює п’яти)
42 : 7 = 6 49 : 7 = 7 56 : 7 = 8 63 : 7 = 9
Завдання 5 Проста
задача на ділення
За тиждень (7 днів)
кролики з'їли 14 кг капусти. Скільки кілограмів капусти вони з'їдали щоденно,
якщо їх годували однаково?
14 кг — це 7 днів по ? кг
Короткий запис
За день — ? кг, 14 кг
поділити порівну на 7
-
Запишіть розв’язання.
Завдання 6 За день кролик з'їдає 3
картоплини і 2 морквини. Скільки овочів з'їдає кролик протягом тижня (7 днів)?
З’їдає – 3 к. і 2 м. за 1 день
За 7 дн. - ?
План розв’язування
1) Скільки овочів з'їдає кролик щоденно?
2) Скільки овочів з'їдає кролик протягом тижня?
-
Запишіть розв’язання.
Завдання 7 За день кролик з'їдає 3 картоплини й 2 морквини. Скільки овочів
з'їдають 7 кроликів щоденно?
План розв’язування
1) Скільки картоплин з'їдає кролик щодня?
2) Скільки морквин з'їдає кролик щодня?
3) Скільки овочів з'їдають сім кроликів щодня?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
1. На складі було 54 кг гречаної крупи, а цукру – в 6 раз менше. У скільки
разів більше було гречаної крупи, ніж цукру?
2.Сину 7 років, а батькові – у 6 раз більше. На скільки років батько
старший за сина?
7 + 7 ٠9 6٠8+52
84- 7٠7 7٠5 - 26
54: 6 + 78 63:7 +
86 36+ 8٠7 90- 6٠7
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
-
Що ми сьогодні вивчали на уроці математики?
-
Вивчіть таблицю ділення на 7.
Код доступу 547000
-
Діти, використайте
цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua та виконайте тести з математики до 18.00
Я досліджую світ
Тема : Чому тваринам
загрожує небезпека зникнення?
Мета: Розширити знання про ознаки тварин, формувати уявлення про
причини їх зникнення, про шляхи охорони і збереження у природі. Розвивати творчий потенціал кожної
дитини. Активізувати логічне мислення. Виховувати любов до тварин, бажання
допомагати їм у скрутну хвилину, захищати від знищення.
Хід уроку
І. Організація уроку.
ІІ. Актуалізація опорних
знань.
1. Бесіда.
- Для чого створили Червону книгу України?
- Що означає червоний колір?
- Які рідкісні рослини ви
запам’ятали?
2. Робота з календариком
погоди.
ІІІ. Оголошення теми
уроку.
- Сьогодні ми будемо знайомитись з тваринами, яким загрожує зникнення.
ІV. Робота над матеріалом.
1.Інтерактивна гра «Мікрофон»
Скажіть, будь ласка, яку користь приносять тварини людям?
1. Тварин вживають в їжу.
2. З них виготовляють тканини -
шерсть і шовк.
3. Вони допомагають людям в
роботі.
4. З тварин виготовляють ліки.
5. Тварини - гарні друзі людей.
6. Вони дають людям гарний
настрій і задоволення від спілкування.
-Де ви бачили тварин?
( Вдома, в книжках, по телевізору, в цирку, в заповідниках, на фотографіях,
в зоопарках.)
2.Розповідь .
Все частіше люди замислюються над тим, що з
планети Земля зникають деякі види тварин, або їм загрожує небезпека. Дві
основні причини - це господарська діяльність людей і мисливство. На
сьогоднішній день у нас не залишилося дикого коня-тарпана та дикого бика -тура.
Вирубування лісів, осушення боліт, розорювання цілинних земель призвело до
знищення місць проживання диких тварин. Забруднюючи водойми, людина ставить під
загрозу життя риб.
У нашій країні заборонено полювати на рідкісних
тварин, а на деяких - обмежене. Прийнято Закон про охорону й використання
тваринного світу. Завдяки цьому багато видів тварин вдалося врятувати.
Проблеми
охорони тварин
Риби
1. Люди
використовують тварин для їжі.
2. Використання
хімічних добрив призводить до загибелі жителів
водойм.
Звірі
1.Тварини зникають
через зміну середовища життя.
2.Люди полюють на тварин.
Комахи
1. Катастрофа
на Чорнобильській АЕС знищила багато видів тварин.
2. Коли
зникає один з ланцюгів живлення, гине якийсь вид тварин.
3. Під
час спалювання трави згоряють жучки, павучки.
Птахи
1. Люди
знищують гусінь, але вона необхідна для комах.
2. Знищення
лісів, розорювання степів, забруднення водойм робить
неможливим створення дому тваринам.
Створено
Червону книгу України.
Червона книга України заснована у 1976 році, а
вперше видана у 1980 році. На її сторінки заносяться назви тих рослин і тварин,
яким загрожує небезпека зникнення і вони підлягають особливій охороні.
Червона книга стала сигналом турботи і символом
боротьби за збереження живої природи. За час, що пройшов після виходу першого
видання, знання про рідкісні й зникаючі види значно зросли, їх список
поповнився. У 1994 році вийшло друге видання Червоної книги України. Сюди
потрапили: зубр, лелека чорний, дрохва, сапсан, пелікани кучерявий та рожевий,
бражник.
Лелека чорний
Зубр
Пелікан кучерявий
Дрохва
Залежно від стану та ступеня загрози для видів
тварин чи рослин, занесених до Червоної книги України, вони поділяються на сім
категорій. Кожну з цих категорій символічно позначили різними кольорами:
0 —
зниклі види — чорний;
1 —
зникаючі види — червоний;
2 —
вразливі види — оранжевий;
3 —
рідкісні види — жовтий;
4 —
невизначені види — білий;
5 —
недостатньо відомі — сірий;
6 —
відновлені види — зелений.
Чому цю книгу назвали саме Червоною? Що символізує
червоний колір?(Заборону, попередження). Навіть тварини в природі знають, що
сонечко червоного кольору чіпати не можна. Де ще червоний колір попереджає про
небезпеку? (світлофор).
Тварин, які зникають, заносять в Червону книгу. А
де ж люди вивчають, розводять, спостерігають за тваринами, птахами? (У
заповідниках).
Заповідники
України
1. Поліський
заповідник. -
2. Канівський
заповідник. , ..
3. Заповідник
Медобори.
4. Заповідник
Розточчя.
5. Заповідник
Асканія- Нова.
6. Український
степовий заповідник.
7. Луганський
заповідник.
8. Заповідник
Дунайські плавні.
9. Дніпровсько-Орільський
заповідник.
10. Карпатський
заповідник.
11. Карадазький
заповідник.
12. Кримський
заповідник.
13. Заповідник
Мис Мартьян.
14. Ялтинський
заповідник.
- Який заповідник розташований найближче до
нас?(Асканія-Нова). Давайте побуваємо там.
-
Вам сподобалось?
-
Яких тварин ви бачили?
-
Хто з вас бував у заповіднику7
-
Чи хотіли б побувати?
1. Шляхи вирішення проблем щодо охорони тварин
Риби
1. Людям
менше вживати тварин в їжу, більше споживати рослинну їжу.
2. Більше
використовувати органічних добрив, які не будуть шкодити жителям водойм і
полів.
Звірі
1. Створювати
такі умови життя тваринам, щоб вони почували себе як в природному середовищі.
2. Обмежити
полювання на тварин.
Комахи
1. Запобігати
виникненню екологічних катастроф.
2. Сприяти
рівномірному розповсюдженню ланцюгів живлення.
3. Не
палити суху траву.
Птахи
1. Не
знищувати гусінь в невеликій кількості, давати змогу живитися нею комахам і
птахам.
2. Дбати
про очищення природних екосистем, де б змогли селитися тварини.
4.Робота з
підручником. С.119-120. Робота з зошитом.
-
Прочитайте статтю на с.119-120.
-
Яких тварин ви запам’ятали із Червоної книги?
-
Де вони мешкають?
-
Чому зникають?
-
Назвіть правила для тих, хто любить гуляти по лісу.
V.Підсумок уроку
-
Що було цікавого на уроці?
Чи ви вже врятували від загибелі тварину?
Якби ви працювали в заповіднику, за якою твариною
хотіли б доглядати?
-
Підготуйте розповідь про одну тварину, яка занесена до
Червоної книги України.
Українська мова
Прізвище, ім’я ______________________________
6 травня
Діагностична робота
Аудіювання
«Гаряча квітка»
1. Яку квітку побачила Оля в саду?
а) троянду; б) конвалію ; в) мальву.
2. З ким поділилася дівчинка своєю радістю?
а) з татом; б) з мамою; в) з друзями.
3. Як змінилася погода?
а)стало спекотно, бо сильно гріло сонце; б) стало холодно, бо пішов
сніг;
в) стало холодно, бо пішов дощ.
4. Чи врятувалася троянда в негоду?
а) так, вона червоніла серед снігу; б)ні, вона відразу загинула.
в) ні, вона загинула через
декілька днів
5. Встанови відповідність.
рання
шапки
червона
хмара
чорна
троянда
снігові весна
6. Встанови послідовність подій у тексті.
___ Тільки троянда
червоніла.
___ В середині
квітня зацвіли сади.
___ Повіяв вітер,
хмара закрила сонце.
7.Підкресли речення, яке не зустрічалося у тексті.
-
Мов білі метелики, полетів сніг.
-
Того року була рання весна.
-
Мама з Олею сиділи в кімнаті і радісно дивилися у вікно.
8. Запиши і підкресли слова, які описують Олю.
Добра, ввічлива, сором’язлива, неуважна, весела, турботлива, спостережлива.
Немає коментарів:
Дописати коментар