5 травня
Урок читання
Тема : Катерина Перелісна «Христос Воскрес!». Дмитро Чередниченко
«Писанка».
Мета: розширювати знання учнів про звичаї українського народу,
традиції святкування Великодня; удосконалювати навички виразного, швидкого
читання; розвивати вміння виділяти у тексті головне; виховувати повагу до
культурних цінностей майбутніх поколінь, любов до рідної землі
Обладнання: ілюстрації із зображенням
писанок, зразки писанок, презентація, відеоматеріали, великодній кошик.
Епіграф:
У світі доти існуватиме любов,
доки люди писатимуть писанки.
Народна мудрість
Хід уроку
І. Організація заняття
1.Привітання;
- Доброго дня, мої любі
другокласники!
2.Перевірка готовності дітей до
заняття.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка читання напам’ять вірша Ніни Куфко «Свято
Пасхи недалечко».
Розгляньте ці предмети :
(писанки, крашанки, шкрябанки).
- Діти, ви
розглянули предмети. А під час якого свята ними користуються?
- На чию честь святкують Великдень?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
1) Вступна бесіда
- Отже,
сьогодні на уроці ми працюватимемо над темою «Писанка». Ми розширемо
знання про давні звичаї українського
народу, про традиції святкування Великодня; прочитаємо вірші української
поетеси Катерини Перелісної «Христос
Воскрес» та вірш Дмитра Чередниченка «Писанка».
ΙV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
- Що ви пам’ятаєте про свято Великодня?
Великдень -
свято воскресіння природи, продовження життя на землі. Це свято приходить до
нас навесні, у першу неділю після того повнолуння, що йде за весняним рівноденням.
Тиждень перед
Великоднем називають Білим/Чистим/Великим/Страсним. У ці дні в господарстві все
чистять, білять хату, розмальовують, прикрашають. Найважливіший день — четвер.
Його називають Чистим, до цього дня хата і двір повинні бути прибрані. До речі,
який сьогодні день?
У суботу
печуть паску — один із символів Великодня — великий, гарно випечений хліб, який
символізує вічність людського життя. А розписувати писанки можна починати
навіть взимку з 15 лютого на Стрітення (Громниця, Зимобор), коли зима з весною
зустрічається.
Українська
писанка є головним символом Великодня. Знамениті у всьому світі українські
писанки беруть свій початок від прадавніх вірувань. У слов’ян яйце було
початком всього, праобразом космосу, сонця. Наші пращури вірили, що весь світ є
подібний до великого яйця: шкаралупа – це небо, плівка – хмари, білок – вода,
жовток – земля.
Людина здавна
наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не
вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже
«записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки
приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього
злого.
Дарувати
писанку – означає бажати щастя, здоров'я, доброї вдачі, з їхньою поміччю мирилися
або прощали провини.
Хочу сказати,
що приготовлені до свята Великодня — кругла булка (паска), яйця (писанки,
крашанки) — це язичницька за походженням символіка, яка згодом стала
християнською. Адже первісно паска — це жертва Землі, що понесла в собі сім’я
зерна, щоб дати людині врожай. А яйця — символи жертви Сонцю, щоб було
життя на землі.
- А пам’ятаєте
нашу суперечку через кролика, який приносить яйця в мультфільмах та на деяких
розмальовках?
- Зараз ми
дізнаємося, звідки ж він узявся, якщо в нашій країні ця тваринка не приймає
участі у святкуванні Великодня!
1.Розповідь вчителя.
Яйце, як і
дерево, у слов’ян було символом весняного пробудження та оновлення світу,
символом перемоги життя над смертю. Тому до наших часів існують перекази про
те, що саме з писанки почався світ. Яйце – це ще символ Сонця, а без сонця не
може бути життя.
Орнамент
писанки складається з поєднання певних знаків-символів та кольорової гами, що
збереглися в Україні з давніх часів. Маючи знання про знаки та символи, ми
можемо «прочитати» писанку або нанести на неї свої закодовані символами або
кольором побажання.
Обов’язковим
на столі були ковбаса, печене порося з хріном, сир, яйця, масло, сало, паски.
-
Гляньте писанки.
Розкажіть про візерунки на них.
Знаки-символи поєднувались
з символікою кольору і були важливі для сприйняття писанки як оберегу.
Розгляньте, запам’ятайте:
-знак води;
-три стихії життя: вода, повітря,
вогонь;
-чотири сторони світу;
-небесні світила;
-символи вічної краси, здоров’я;
-пташині крила: політ думки;
-символ вічності, безкінечності.
Кожен колір у
писанкарстві має символічне значення:
Жовтий
(оранжевий) колір - колір сонця, зірок, місяця; символ достатку, урожаю,
припліду.
Зелений –
колір весни, пробудження природи, символ здоров’я.
Червоний –
колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі.
Блакитний –
уособлює воду, повітря, небо, здоров’я.
Коричневий –
символізує землю-матір, плодючість, щедрість, урожай.
Білий —
чистота і світлість людської душі;
Чорний —
нескінченність життя людини, продовження його в потойбічному світі.
V.Закріплення та осмислення знань
1.Ознайомлення з біографією К. Перелісної
-А зараз ми
прочитаємо вірш «Христос Воскрес».
Прочитайте хто
його написав.
Катерина
Перелісна –справжнє ім`я Глянько-Попова Катерина Федорівна - українська
поетеса і прозаїк, авторка численних творів для дітей, народилася 1902 року у
Харкові.
У роки другої
світової війни Катерина Перелісна з сім'єю покинула Україну. У
Німеччині вона видала читанку для дітей «Євшан-зілля»
зі своїми творами.
Згодом родина перебралася до Америки, де Катерина Перелісна повернулася до вчительської праці й до літературної творчості – писала вірші, казки, оповідання. Найвідоміші книжки для дітей – «Для малят – про звірят», «Ой, хто там?», «Три правди», «Котикова пригода», «Скажу на вушко!». Померла поетеса 4 листопада 1995 року в Трентоні (штат Нью-Джерсі, США).
Згодом родина перебралася до Америки, де Катерина Перелісна повернулася до вчительської праці й до літературної творчості – писала вірші, казки, оповідання. Найвідоміші книжки для дітей – «Для малят – про звірят», «Ой, хто там?», «Три правди», «Котикова пригода», «Скажу на вушко!». Померла поетеса 4 листопада 1995 року в Трентоні (штат Нью-Джерсі, США).
2. Перше
читання твору.
Христос воскрес. Катерина Перелісна
Співає жайворон з небес:
– Христос воскрес! Христос воскрес!
У небо дзвін гуде з села:
– Христос воскрес! Йому хвала!
В проміннях сонячна блакить:
Христос воскрес! Його хваліть!
Дзюрчить струмок – весняний дзвін:
– Воскрес Христос – Господній Син!
Радіють діти у вінках:
– Христос воскрес на небесах!
І вся земля, мов той вінок,
з чудесних трав, дітей, квіток…
І в серці радість через край:
воскресли поле, річка, гай,
і лине пісня до небес:
– Христос воскрес!
Христос воскрес!
3. Розповідь
про значення Великодня.
Великдень - найрадісніше з усіх християнських
свят. Свята Пасха - це свято перемоги життя над смертю, добра над злом. У нього
є своя історія. Послухайте її.
Коли Бог
створив Адама і Єву, то вони були досконалі. Перші люди не знали ні хвороб, ні
смерті. Але вони здійснили гріх, з’ївши заборонений плід – яблуко. Але не
розкаялись в цьому, а почали шукати винуватого. З того часу вони втратили свої
надлюдські якості й були вигнані з раю.
З тих пір пройшло багато часу. Люди розмножувались
й розселялись по всій землі. Але разом з ними жили й гріхи. Люди забули про
Бога, про його милість до них. І ось
коли земля була вже переповнена гріхом, Бог послав на землю свого Сина, щоб Той
навчив людей любові і добра. Але люди не хотіли вірити Синові Божому Ісусу і
вбили Його, розіп'явши на хресті. Сталося це в п'ятницю, тому вона
називається Страсна п'ятниця.
Ісус Христос міг би і не вмирати, але Він
погодився принести себе в жертву, аби взяти на Себе всі людські гріхи й омити
їх Своєю кров’ю. А в неділю Він Воскрес
- ожив. Його воскресіння і святкується в Великдень.
4. Аналіз твору.
-
Давайте ще раз виразно прочитаємо вірш. З яким настроєм і
почуттям ми прочитаємо твір?
-
Про що написала авторка у вірші?
-
Хто прославляє воскресіння Христа?
-
Якими словами сповіщають усіх про воскресіння Христа?
-
Які малюнки ви б могли намалювати до твору?
-
Прочитайте вірш третій
раз так, як би ви його прочитали на святковому концерті.
5. Робота над віршем
Дмитра Чередниченка «Писанка».
- Сьогодні ми ще прочитаємо
один твір. Це вірш Дмитра Чередниченка «Писанка».
А) – Послухайте чудову пісеньку за посиланням на
слова Дмитра Чередниченка. Може підспівувати караоке.
-
Який настрій у вас виник?
-
Про що пісня?
-
Що намалювала дитина на писанці?
Б) – Прослухайте
аудіозапис вірша «Писанка» за посиланням.
-
Про що
автор написав вірш?
-
Чому
вірш має таку назву?
-
Які
зображення герой створив на писанці?
В) Читання вірша «Писанка» (
напівголосно, Гра «Бджілка»).
-
Скільки
разів повторюється «Розмалюю писанку, розмалюю…»
Г) Виразне читання вірша «Писанка».
- Встановіть зв’язок між словами :
Сопілка (що буде робити?) … ;
Соловейко ( що буде робити ?)...
Кониченько ( що буде робити?)...
-
До чого
прагнув писанкар?
-
Які
слова звучать пестливо , зачитайте.
VІ. Підсумок уроку.
-
З якими творами ми сьогодні
познайомилися?
-
Що нового дізналися?
-
Зайдіть на платформу «На урок» за посиланням join.naurok.ua
-
Введіть своє прізвище та ім’я, код доступу
174689
-
Виконайте тести з читання до 18.00. (Вони дуже легкі).
-
Вивчіть напам’ять вірш «Писанка» Дмитра Чередниченка.
Урок математики
Тема : Тема. Таблиця множення числа 7. Знаходження значень
виразів на дії різного ступеня. Порівняння виразів. Розв’язування задач.
Мета: Формування ключових компетентностей : вміння вчитися
–організовувати своє робоче місце, планувати свої дії ;доводити роботу до
кінця; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно
висловлюватися в контексті змісту; громадянської– усвідомлення своєї належності до різних елементів
природного, етносоціального й соціально-культурного середовищ; здоров’язбережувальної- володіти навичками особистої гігієни і
самообслуговування; предметних компетентностей- ознайомити учнів із
таблицею множення числа 7; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати
обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення, творчі
здібності», виховувати уважність.
Обладнання: таблиця множення числа 7.
Тип уроку: засвоєння нових знань,
умінь та навичок.
Хід уроку
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1.Робота з картками.
69 – 6 · 7 37 + 6 · 6 49 : 6 + 6 · 9
(22 + 8) : 6 (54 – 18) : 6 (48 – 24) : 6
- Ви всі добре справилися з
завданням.
3. Розв'язування задач
1) Дівчинка купила 15 зошитів у
клітинку і 5 зошитів у лінійку. У скільки разів більше зошитів у клітинку
купила дівчинка?
2) У дитячий садок привезли 40 кг
яблук, що на 8 кг менше, ніж груш. Скільки привезли груш?
3) На 30 грн купили 6 однакових
книг. Яка ціна однієї такої книги?
4) За 6 однакових альбомів
заплатили 24 грн. Яка ціна одного такого альбому?
4. Гра «Не зіб’юсь».
- Назвати числа від 1 до 60. При
цьому, замість числа, яке ділиться на 6 казати «не зіб’юсь».
5. Хвилинка каліграфії
- Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки.
- Відкрийте свої зошити .
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно – не зігнусь.
Буду я писати гарно
До роботи вже візьмусь.
- Запишіть: 5 травня
Дистанційна робота
- Ви знаєте, що коли вирушають у
далеку дорогу беруть з собою оберіг.
- Що стане нашим оберегом, ви
дізнаєтесь після того, як дасте відповідь на запитання.
Раз, два, три, чотири, п’ять –
До п’яти ще два додать.
Тож відомо буде всім –
Разом вийде число сім.
Створення «асоціативної павутинки».
- Де ви зустрічалися з цим
числом?
- Число сім здавна вважалося
священним та чарівним.
- Діти, в яких казках зустрічається число 7?(
«Вовк та семеро козенят», «Білосніжка і сім гномів», «Квітка-семиквітка»).
- Де ще зустрічалося вам число 7?
(7 днів тижня, сім кольорів веселки, 7 нот, слово «сім’я», Сім Чудес світу).
- Ще число 7 зустрічається у
прислів’ях: «Сім п’ятниць на тиждень», «Сім разів відміряй – один відріж», «Сім
шкур спустити», «Семеро одного не чекають», «Сім няньок, а дитя без ока».
- Якою цифрою запишемо число сім?
- Запишіть в новому рядку цифру
7, стільки разів, скільки вам років. Між ними поставте знак +.
- Замініть додавання однакових
чисел множенням.
7+7+7+7+7+7+7 = 7х7 = 49, або
7+7+7+7+7+7+7 + 7 = 7· 8 = 56
-У наступному рядку запишіть числа у порядку зростання.
28
21 49 64
42 14 35
56
- Що цікавого ви спостерігаєте?
- Ось ми і дібралися до
острова «Нових знань».
- Можливо, ви вже здогадалися, що
ми будемо робити на сьогоднішньому уроці?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОТІ УЧНІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Дорогі,
діти! Сьогодні в нас незвичайний урок математики. Ми вирушаємо з вами до країни
Уявляндії, де будемо придумувати небувалі історії вже з відомими нам героями.
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 124.)
Завдання 1
7 • 2 = 7 + 7 = 14
7 • 3 = 7 + 7 + 7 = 14 + 7 = 21
7 • 4 = 7 + 7 + 7 + 7 = 21 + 7 = 28
7 • 5 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 28 + 7 = 35
7 • 6 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 35 + 7 = 42
7 • 7 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 42 + 7
= 49
7 • 8 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 49
+ 7 = 56
7 • 9 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 56 + 7 =
63
Завдання 2 В
одній смужці 7 кружечків
7 • 7 = 49 7 смужок по 7 кружечків або по 7 кружечків 7 смужок
7 • 8 = 56 8 смужок по 7 кружечків або по 7 кружечків 8 смужок
7 • 9 = 63 9 смужок по 7 кружечків або по 7 кружечків 9 смужок
Гра
«Подорож до країни Уявляндії».
«Уявіть
собі!»:
2 – лебідь
3 - верблюд
4 - стілець
5 - яблуко
6 - чайник
7 - прапорець
8 - окуляри
9 - кит фонтан
0 – бублик
7*2=14 Лебідь(2) взяв
прапорця(7), Буратіно(1) став біля стільця(4).
7*3=21 Верблюд(3) прапорця(7)
забув, лебідь(2) Буратіно(1) ущипнув.
7*4=28 На стільці(4) прапорець(7) лежав, лебідь(2)
здаля окуляри(8) вдягав.
7*5=35 Яблуко(5) на
прапорці(7) стояло, верблюду(3) ручкою махало(5).
7*6=42 Прапорець(7) з
чайником(6) кипів, що аж на стільчик(4) лебідь(2) сів.
7*7=49 Прапорець(7) з
прапорцем(7), стільчика(4) з китом(9) шукали.
7*8=56 Прапорець(7) і
окуляри(8), яблуко(5) з чайником(6) чекали.
7*9=63 Кит(9) з
прапорцем(7) ниряв, чайник(6) верблюда(3) шукав.
Завдання 3 Переставний закон множення
7 • 2 = 2 • 7 = 14 7 •
3 = 3 • 7 = 21 7 • 6 = 6 • 7 =
42 7 • 7 = 49
7 • 4 = 4 • 7 = 28 7 •
5 = 5 • 7 = 35 7 • 8 = 8 • 7 =
56 7 • 9 = 9 • 7 = 63
Заучування таблиці
множення на 7 за посиланням.
-
Давайте поспіваємо !
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Завдання 4 За один день Дем'янко
прочитав 6 сторінок казки. Скільки сторінок казки за таких умов він прочитає за
тиждень (7 днів)? За два тижні?
-
Скільки в тижні днів?
-
Якщо за 1 день Дем’янко прочитав 6 сторінок, то скільки
він прочитає за 7 днів або тиждень?
-
Скільки прочитає хлопчик за 2 тижні?
За 1 дн.- 6 ст.
За 7 дн. - ?
За 14 дн.-?
Розв’язання
1) 6 • 7=42 (с.) – сторінок казки прочитає за тиждень
2) 42 + 4 2= 8 4(с.) – сторінок казки прочитає за два тижні
2 спосіб
1) 6 • 7 = 42 (с.) – сторінок казки прочитає за тиждень
2) Якщо за тиждень прочитає 14 сторінок, тоді за два тижні у 2 рази більше,
тому
42 • 2 = 42 + 42 = 84 (с.) – сторінок казки прочитає за два тижні.
Завдання 6 Одиниці вимірювання
34 ц + 18 ц – 18 ц = 34 ц
-
Закінчіть завдання самостійно.
Завдання 7
Обчисліть периметри кожного прямокутника. Пригадайте формули периметрів
прямокутника та квадрата.
Р = (а+в)٠2
Ркв.=а٠4
Р = (1 см + 3 см) • 2 = 4 см • 2 = 8 см –
периметр прямокутник АВСD.
-
Обчисліть решту самостійно.
-
Периметри яких прямокутників однакові?
Робота над задачами. Можна зразу виразом записати
розв’язання.
1)
Олесь купив 7 зошитів, по 3 грн кожний, і ручку за 4 грн. Яка вартість покупки?
2)
Тім розклав кульки у 7 коробок, по 3 кульки у кожну. Після цього у нього
залишилося ще 2 кульки. Скільки кульок було у Тіма?
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Що нового дізналися на
уроці? ( Склали і вивчили
таблицю множення числа 7).
-Для чого
ми це робили? (Щоб швидко
рахувати і раціонально використовувати час
на уроці.)
-Що допомогло
вам швидко запам'ятати таблицю?
-Який настрій
у вас після уроку?
- Вивчіть напам'ть таблицю множення на 7.
Українська мова
Прізвище
Ім'я По батькові учня Клас
5 травня
Діагностична робота
Мовна тема «Речення.
Текст»
У кінці кожного речення став:
А) знак
питання Б) крапка
В) смайлик Г) знак оклику
Питання №2
Визнач питальне речення.
А) Зайчик зупинився під кущем. Б) Увімкни телевізор. В) У тебе є сестричка?
Питання №3
Визнач спонукальне речення.
А) Чи можна чіпати гнізда? Б) Залишайся вдома!
В) Оленка
доглядає за квітами.
Питання №4
Яке з речень окличне
А) Прилетіли шпаки. Б) Яка цікава книжка! В) Вчора був дощ?
Питання №5
Текст - це.....
А) зв’язані за змістом речення Б) декілька речень В) набір слів
Питання №6
Текст складається з таких частин:
А) кінцівка, абзац, основна частина Б) заголовок, основна частина, кінцівка В) зачин, основна частина, кінцівка.
Питання №7
Кожну частину тексту слід писати ..
А)
з абзацу Б)
через кому
В) через рядок
Питання №8
Визнач тип тексту:
Лелека -
дуже красивий птах. Пір’ячко біле, ноги високі, а дзьоб червоний. Гніздечко
будує на хаті.
А) опис Б) розповідь
Питання №9
Встанови межі
речень. Скільки речень ти отримав?
Прийшла
весна настали теплі дні повертаються з вирію шпаки Максим зробив будиночок для
них.
А)
3 Б) 4
Питання №10
Встанови порядок речень так, щоб утворився текст.
1) 1
2) 2
3) 3
4) 4
5) 5
Вкажіть відповідність:
А) Там жила білка.
Б) В неї народилися білченята.
В) В лісі росло високе дерево.
Г) Білка - турботлива мама!
Д) На
ньому було дупло.
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Д
|
|
1
|
|||||
2
|
|||||
3
|
|||||
4
|
|||||
5
|
Добери до утвореного тексту заголовок.
А)
В лісі Б) Білка
В) Дерево
Питання №12
Який розділовий знак слід поставити у кінці речення?
Що подарувати мамі
А) крапку Б)
знак оклику
В) знак питання
Я досліджую світ
Урок фізкультури
Немає коментарів:
Дописати коментар